Czym się zajmuje radny?

  Z uwagi na błąd podczas zamieszczania tekstu został ucięty jeden, ostatni akapit, proszę o ponowne zapoznanie się z tekstem, który został uzupełniony. 

 

Minęło już ponad pół roku od wyboru nowej Rady Miejskiej w Barczewie. Wielu z Państwa zapewne zastanawia się nad tym, co przez ten czas robili barczewscy radni. Chciałbym w skrócie przybliżyć Wyborcom działania Rady, w tym także moje działania.

Dotychczas odbyło się 13 sesji, które prowadzę, a w tym sesja inauguracyjna, 9 sesji zwyczajnych i 3 sesje nadzwyczajne. Nasze sesje zwykle trwają od 5 do 7 godzin. Poza sesjami każdy radny działa w stałych komisjach Rady, ponieważ zgodnie z regulaminem jest członkiem przynajmniej jednej komisji. Każda komisja miała dotąd od

kilku do kilkunastu posiedzeń. Osobiście jestem członkiem Komisji Finansów Publicznych Rady Miejskiej.

Podczas dotychczasowych sesji uchwaliliśmy 93 uchwały, w tym kilka zmian budżetu na 2015r. Dokonaliśmy zmian w statucie Gminy Barczewo w szczególności w części dotyczącej pracy Rady.

Dokonaliśmy również zmain w statucie „Centrum Kultury i Promocji Gminy Barczewo”, przenosząc promocję gminy i informację turystyczną do Urzędu, w wyniku czego uległa też zmianie nazwa na „Centrum Kulturalno – Bibloiteczne w Barczewie”.

Podjęliśmy uchwałę o utworzeniu Zespołu Szkół na bazie Gimnazjum w Barczewie, o czym marzyło już wcześniej wielu samorządowych i społecznych działaczy. Dzięki tej uchwale od września 2015r. będzie otwarta w Barczewie szkoła zawodowa i liceum.

Ponadto uchwaliliśmy „Strategię Rozwoju Gminy Barczewo na lata 2015 - 2025”, która określa kierunki rozwoju naszej gminy oraz „Ponadlokalny Program Rozwoju Sieci Miast Cittaslow”.

Byłem organizatorem spotkania inicjującego utworzenie „Budżetu Obywatelskiego w Barczewie”. Następnie wystąpiłem do Burmistrza Barczewa z wnioskiem o przygotowanie projektu uchwały w tej sprawie. Na ostatniej sesji została podjęta uchwała o utworzeniu budżetu obywatelskiego w Barczewie. Teraz mieszkańcy Barczewa podobnie jak mieszkańcy terenów wiejskich będą mogli zdecydować na jaką inwestycję w 2016r. zostanie wydana wyodrębniona na ten cel kwota 200 000 zł., (na terenach wiejskich ok. 400 000 zł).

Osobiście interweniowałem w wielu sprawach dotyczących rozmaitych problemów na terenie całej gminy. Trudno wszystkie wyliczać. Skupię się jedynie na okręgu nr 13 Wójtowo – Nikielkowo, gdzie zostałem wybrany radnym.

W moim okręgu, prócz realizacji zapisów uchwały budżetowej, w której dla Wójtowa zostały zabezpieczone środki na budowę oświetlenia w wysokości 222 000zł. na ul. Modrzewiowej i Jarzębinowej, które aktualnie jest realizowane, dokładałem starań, aby znalazły się środki na obiecaną od lat nakładkę asfaltu na części ul. Klonowej. Ulica ta w czynie społecznym była wcześniej utwardzona przez okolicznych mieszkańców. Dzisiaj można już korzystać z tego asfaltu. Dokładałem również starań, przekonując Burmistrza, Skarbnik i Radnych, aby przyjąć propozycję mieszkańców ul. Kwiatowej w Wójtowie, którzy postanowili partycypować w kosztach budowy ul. Kwiatowej, wykładając na ten cel 50 000 zł. z własnych środków. W kolejnej zmianie budżetu udało się wygospodarować 100 000 zł niezbędne do wykonania asfaltu na ul. Kwiatowej. Teraz mieszkańcy ul. Kwiatowej (i nie tylko) mogą się cieszyć z pięknego asfaltu. Udało się również wygospodarować środki na zakup wiat przystankowych. Dwie staną jeszcze w wakacje przy DK16 w Wójtowie, 2 w Kaplitynach, 1 w Barczewie. Udało się również wygospodarować w ostatniej zmianie budżetu środki niezbędne do opracowania projektu odwodnienia ul. Cedrowej w Wójtowie, na której po opadach tworzy się ogromne rozlewisko. Osobiście bardzo się cieszę, że udało mi się pomóc jednej z potrzebujących pomocy rodzin mieszkającej w Wójtowie, zabiegając o to by zostały wykonane przyłącza wod-kan do ich domu. Dzięki wsparciu Pana Jacka Kasprzaka Prezesa ZWIK w Barczewie i Pana Jarosława Złotkowskiego Dyrektora MOPS w Barczewie, wieloletni mieszkańcy Wójtowa mają wreszcie bieżącą wodę oraz toaletę w swoim domu.

Oczywiście nieustannie poruszam problem braku świetlicy w Wójtowie. Nie jest to łatwy temat, ale nie beznadziejny. Myślę, że wspólnie z Mieszkańcami Wójtowa dzięki naszej determinacji uda się znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Dokładałem również starań, by znaleźć środki w budżecie gminy niezbędne na projekt i pozwolenie na budowę wiaduktu kolejowego w Nikielkowie, którego stan techniczny grozi katastrofą budowlaną, a fizyczne ograniczenie szerokości wjazdu znacznie komplikuje życie wielu mieszkańcom Nikielkowa ale również Wójtowa. Na ostatniej sesji w uchwale dotyczącej zmiany budżetu zostały zabezpieczone na ten cel środki w kwocie 130 000 zł. Zostały także ponownie zabezpieczone środki w kwocie 114 255zł na opracowanie projektu kanalizacji sanitarnej w Nikielkowie.

Ponadto uczestniczę w wielu rozmaitych, mniej i bardziej oficjalnych spotkaniach, takich jak np. „Warmińskiego Związku Gmin”, do którego jestem delegatem spośród radnych Rady Miejskiej w Barczewie.

Bardzo chętnie postaram się pomóc w rozwiązywaniu Państwa problemów.

Proszę kontaktować się ze mną telefonicznie pod nr 666141201 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Andrzej Maciejewski

radny Rady Miejskiej w Barczewie

Komentarze   

 
-2 #6 A. Maciejewski 2015-07-21 07:27
Zgodnie z umową zostały przekazane te drogi, na których "Aldesa" ma wykonać nawierzchnię asfaltową o łącznej długości ok. 4 km, w związku z budową linii energetycznej 400 kV.
Cytować
 
 
+1 #5 Pogodny 2015-07-20 20:46
Jeśli to nie tajemnica to które drogi przejęła gmina i w jakim celu? Pytanie do Pana Radnego.
Cytować
 
 
-1 #4 zbir.rumcajs 2015-07-19 08:14
Dużo nas kosztuje to Nowe Nikielkowo - 130 tyś na dokumentacje mostu Nitkowski będzie nam wypominał przez kolejne 2 kadencje - tymczasem nie można się doprosić zasypania 2 dziur w drodze koło przystanku "bo nie ma pieniędzy" widocznie żeby coś załatwić należy mieszkać po właściwej stronie torów kolejowych :P
Cytować
 
 
-1 #3 A. Maciejewski 2015-07-18 07:27
Widzę, że mój tekst nie został umieszczony w całości. Dodam, że na ostatniej sesji w uchwale dotyczącej zmiany budżetu zostały zabezpieczone środki, w kwocie 130 000 zł, na dokumentację dotyczącą budowy mostu w Nikielkowie. Zostały także ponownie zabezpieczone środki w kwocie 114 255 zł na opracowanie projektu kanalizacji sanitarnej. W ostatnim półroczu, mimo niechęci ze strony urzędu, udało się też doprowadzić do nieodpłatnego przejęcia przez gminę kilku dróg lokalnych w Nikielkowie.
Przyznaję, że mieszkańcy Wójtowa mają powody do zadowolenia. Duża jest w tym ich zasługa, bo w przypadku ul. Klonowej i Kwiatowej wnieśli wkład własny – jest to tzw. partnerstwo publiczno-prywa tne. Zapewniam, że tak jak w przypadku Wójtowa dołożę wszelkich starań, aby wspierać wszelkie inicjatywy mieszkańców Nikielkowa.
Bardzo chętnie postaram się pomóc w rozwiązywaniu Państwa problemów.
Cytować
 
 
+5 #2 zbir.rumcajs 2015-07-16 19:55
Tylko pogratulować mieszkańcom Wójtowa radnego! :-*
Cytować
 
 
+4 #1 czytelnik3 2015-07-16 08:08
Z wielką uwagą zapoznałem się z treścią informacji o dokonaniach reprezentująceg o okręg nr 13 Wójtowo-Nikielk owo.
Jak widać kolejność tutaj zaprezentowana nie jest przypadkowa. Dbałość o interesy Wójtowa zaowocowała wieloma inwestycjami w tej wsi. Inwestycjami niewątpliwie koniecznymi. Szkoda tylko, że w Nikielkowie nie zrobiono nic lub prawie nic. Nie wymagam od radnego cudów, ale zapewnienie takich podstawowych działań jak wcześniejsze powiadomienie o ograniczeniu przejazdu przez wiadukt wydaje się konieczne. Na razie zaś mamy od pewnego czasu przedstawicieli , którzy nie dostrzegli, że w projekcie stworzenia tranzytowego przejazdu do Wójtowa ulicą Lawendową (korzystne dla Nikielkowa)brak uje wiaduktu. Chociaż oczywiste jest, że kiedy droga powstanie będzie on bardziej obciążony. Mam nadzieję, że Pan Radny wreszcie zapomni o kampanii wyborczej na burmistrza, a zabierze się za pracę w swoim okręgu, całym okręgu.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information