Wiadomości Barczewskie o Nikielkowie

    Nikielkowo to bez wątpienia wieś w gminie Barczewo, która przeszła jedną z największych metamorfoz. Pomimo wielkiej bliskości z Olsztynem, leży w gminie Barczewo. Z kronikarskiego obowiązku można dodać, że przed laty należała do gminy Dywity. Od kilku ładnych lat ta bardzo rozległa miejscowość pięknieje z miesiąca na miesiąc. Przełomem z pewnością było wykonanie porządnej nawierzchni na drodze powiatowej łączącej Olsztyn z Barczewem, potocznie zwanej przez mieszkańców Barczewa „starą trasą" do Olsztyna. Wraz z nową nawierzchnią pojawiły się z prawdziwego zdarzenia chodniki. Jest bardziej estetycznie i czyściej, ponieważ łatwiej zadbać o porządek. Na dodatek całą główną ulicę zdobią donice z kwiatami. Ale przede wszystkim bezpieczniej jest dla przechodniów. Nikielkowo doczekało się także ładnej świetlicy wiejskiej, choć stan budynku przed jej powstaniem nie zasługiwał nawet na najmniejszą uwagę.

    Nieopodal świetlicy znajduje się boisko, które wraz z pojawieniem się ogrodzenia nie jest już niszczone przez zawracające na nim samochody ciężarowe. Świetlica jest także ogrodzona. Jedną z ważniejszych decyzji podjętą przez wszystkich mieszkańców było uporządkowanie numeracji domów. Z numeracją budynków był kompletny galimatias. Przy 482 mieszkańcach nie była to przyjemna sytuacja. W ostatnich miesiącach Nikielkowo doczekało się tabliczek oznaczających nazwy ulic. Takich tabliczek doczeka się wkrótce cała gmina, jednak należy nadmienić, że pomysł oznaczenia ulic „wypłynął" właśnie z Nikielkowa. Sporą bolączką mieszkańców były zbiorcze skrzynki na listy, które mocno nadszarpnął czas. Zamiast porządku był chaos. Wraz z pojawieniem się tabliczek z nazwami ulic problem z dostarczaniem poczty pod wskazany adres przestał istnieć. Mieszkańcy umownie podzielili wieś na sześć dzielnic: „Ptaków", „Drzew", „Ziół", „Kwiatów", „Regionów Polski". Samych ulic jest 49. Kurierzy i inni przybysze także wiedzą kiedy wjeżdżają do Nikielkowa od strony Wójtowa. Wszystko za sprawą tablicy z nazwą wsi. Od tego momentu przejezdni dokładnie wiedzą kiedy są w Nikielkowie, a kiedy w Wójtowie. Przy okazji można dodać, że po położeniu betonowych płyt droga łącząca dwie sąsiadujące ze sobą wsie jest w końcu przejezdna. Inne drogi gruntowe w Nikielkowie także są w coraz lepszej kondycji. Z pewnością wielką sprawą było „uzbrojenie" wsi w gaz ziemny. W 2011 roku na początku tej operacji PGNiG nie była zbyt szczęśliwa ponieważ do sieci podłączonych zostało tylko 11 domów. Jednak korzyści z tej formy ogrzewania szybko rozeszły się pocztą pantoflową i ta liczba szybko wzrastała. Dzięki temu sprzed wielu domów zniknęły niezbyt estetyczne zbiorniki na gaz propan-butan. Po długich staraniach we wsi został utworzony punkt wyborczy. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą już pokonywać kilku kilometrów, żeby móc skorzystać z prawa wyborczego.

    Dobrym gospodarzem Nikielkowa jest sołtys Andrzej Maciejewski, który osiedlił się tam 10 lat temu. Jak sam mówi obecnie największym problemem wsi jest brak integracji mieszkańców. Ludzie kupili ziemię i wybudowali domy, ale prawie zupełnie się nie znają. Pomimo tego, że mieszkają „płot w płot". Te nowo wybudowane domy powstały także dzięki uwolnieniu możliwości budowania. Poprzedzone to było długimi bojami ze Starostwem Powiatowym w Olsztynie.

    Jak mówi sołtys mieszkańcy wiele serca wkładają obecnie w organizację wszelkiego rodzaju imprez, które wcześniej prawie nie miały miejsca. Mieszkańcy Nikielkowa mają za   sobą:   bal   karnawałowy,   Helloween, spotkanie z kierowcami rajdowymi, rajd rowerowy, imprezę „Nikielkowo na sportowo" i kilka innych festynów. Z pewnością zwieńczeniem tych przedsięwzięć były Dożynki Gminne w 2013 roku. Pozytywnymi sprawcami tych przedsięwzięć są mieszkańcy skupieni wokół „Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Nikielkowo" z prezesem Danielem Sacharczukiem na czele.

    Poprzednim sołtysem Nikielkowa był Edward Maciejewski, obecnie radny Rady Miejskiej w Barczewie. Na podkreślenie zasługuje niestandardowa sytuacja kiedy to syn z powodzeniem kontynuuje dokonania swojego ojca, wzbogacone o własne pomysły i inwencję. Właśnie Edward Maciejewski jako pierwszy zorganizował w Nikielkowie festyn wiejski. Za sprawą sołtysa Nikielkowo jako pierwsze sołectwo w gminie Barczewo może się pochwalić własną witryną internetową - www.nikielkowo.barczewo.pl - która w konkursie witryn sołeckich wygrała na szczeblu naszego województwa i przeszła do eliminacji krajowych.

    Nikielkowo jest doskonałym przykładem gdzie pomysły mieszkańców poprzez nieustępliwość i wielką determinację sołtysa i radnego są doprowadzane do szczęśliwego końca. Upór w jaki rodzinny duet to robi jest godny naśladowania w innych miejscowościach naszej gminy, ponieważ te wszystkie pozytywne zmiany, które dokonały się we wsi same z niedbanie spadły.

Autor: Grzegorz Gawrylczyk

Źródło: Wiadomości Barczewskie, Gazeta Nr 8 - wrzesień.

Additional information